Poliüretan

Poliüretan, poliol ile izosiyanatın çeşitli katkı maddeleri ile uygun koşullarda reaksiyonundan elde edilen polimerdir. Poliüretanlar, kullanılan poliollerin ve izosiyanatların kimyasal yapısının çeşitlenmesi ile farklı endüstriyel uygulama alanları için çeşitli yapı ve özelliklerde üretilir. Rijit, esnek ve elastomerler olmak üzere çeşitli yapı ve özelliklerde üretilebilen poliüretan köpükler; inşaat, otomotiv, mobilya ve ayakkabı başta olmak üzere birçok sektörde kullanılır.

Rijit poliüretan köpükler inşaat, taşımacılık, ısıtma-soğutma sistemleri olmak üzere çeşitli sektörlerde ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılır.

  • Levha ve sandviç paneller olarak üretilen rijit poliüretan köpükler, hafif ve dayanıklı yapıları ile yapı-inşaat sektöründe binaların çatı ve cephelerinin kaplamasında kullanılır. Yüksek yanmazlık özelliğine sahip poliüretan ürünler ile yangına dayanıklılığı artırılmış yapılar inşa etmek mümkündür.
  • Isıtma sektöründe güneş enerji tankları ve boylerlerin yalıtımında kullanılırken soğutma sektöründe ev tipi soğutucular, soğuk odalar, frigorifik araçlarda tercih edilirler.
  • Farklı sıcaklıklarda sıvıların taşınmasında kullanılan borularda düşük ısıl iletim katsayısı, yüksek sıcaklıklarda iyi boyutsal dayanımı ve uzun ömürlü olması nedeniyle en çok tercih edilen yalıtım malzemesidir.
  • Rijit poliüretan köpüklerin uygulama ve işleme kolaylıkları ile ahşap ve alçı taklidi ürünlerin üretiminde kullanımları yaygındır.
  • Spreyleme tekniği ile uygulanan rijit poliüretan köpükler binaların içinde ve dışında ısı yalıtımı sağlamak üzere kullanılır.

Esnek poliüretan köpükler hafif ve sağlam yapıları ile otomotiv, mobilya ve yatak endüstrilerinde çeşitli ürün ve parçaların üretiminde çokça tercih edilirler. Kolay şekil alabilmeleri ve işlenebilmeleri, farklı boyutlarda ve formlarda üretilebilmeleri ile mobilya sektöründe yatak ve yastık üretiminden otomotiv sektöründe koltuk parçalarının üretimine kadar çeşitlenen geniş ürün portföyüne sahiptir. Ayrıca, özel yarı-esnek poliüretan köpük ürünleri ses yalıtımı için kullanılmaktadır.

Poliüretan ürünler kaplama, yapıştırıcı, sızdırmazlık malzemeleri ve elastomerler olarak inşaat, otomotiv, havacılık, paketleme, ayakkabı gibi farklı sektörlerde kullanılmak üzere üretilir. Tüm bunların yanı sıra poliüretan ve diğer polimerler bir arada kullanılarak hibrit polimer yapılar elde edilebilir; böylelikle geniş yelpazede çalışma olanağını sağlayan poliüretan ürünler ile çeşitli özelliklerde yeni ürünlerin elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Evoco Polimer, endüstrinin ihtiyaç duyduğu özelliklerde poliüretan ürünleri geliştirmektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilen etkin maliyet-yüksek performans ilkesine uygun ürünlerin yanı sıra sürdürülebilir, çevreci malzemeler ile özel poliüretan ürünler geliştirmek üzere projeler yürütmektedir.

Araştırma alanları hakkında bilgi almak için