Kompozit Malzemeler

Matris ve takviye edici adı verilen iki malzemenin bir araya getirilerek yeni özelliklerin elde edildiği kompozit malzemeler, kullanım alanına ve kullanılan malzemelerin türüne göre oldukça farklı şekillerde üretilebilir.

Günümüzde otomotiv ve taşımacılık, havacılık-uzay, savunma, enerji ve denizcilik/ulaşım gibi sektörlerde kullanılan lif takviyeli polimerik kompozit ürünler, matris olarak polimer reçinelerin ve takviye edici olarak liflerin bileşiminden elde edilen kompozit malzemelerdir. Lif takviyeli kompozit malzemelerde, polimer matrisi termoplastik veya termoset polimer olabilir. En çok tercih edilen termoset polimerler, poliester, vinilester, poliüretan ve epoksi reçinelerdir. Lif takviyesi olarak ise cam, karbon veya aramid elyaf tercih edilir.

Lif takfiyeli polimerik kompozit malzemelerde hedeflenen son ürün özelliklerine uygun matris ve elyaf seçimi önemlidir.

  • Polimer matrisin seçimliliği ile kompozit malzemeye korozyon, ışık, nem, kimyasal dayanımı ve yanmazlık özelliği kazandırmak mümkündür.
  • Takviye edici malzemenin seçimliliği ile yüksek mekanik özelliklere sahip, yüksek sıcaklık ve basınç gibi koşullara dayanıklı kompozit malzemeler üretmek mümkündür.

Evoco Polimer, farklı sektörlerde kullanılmak üzere yeni kompozit ürünlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Araştırma alanları hakkında bilgi almak için